Just Pearls sa zmenil na Feel Pearls

Mastná pokožka trápi mnohé z nás. Nadprodukcia kožného mazu vedie k viacerým problémom pleti. Poďme sa preto spoločne pozrieť ako vieš bojovať.

Čo je kožný maz? 
Mastná látka produkovaná mazovými žľazami tvojho tela, ktorá hydratuje a chráni tvoju pokožku. A z čoho sa vlastne maz tvorí? Kožný maz je komplexná zmes mastných kyselín, cukrov, voskov a iných prírodných chemikálií, ktoré tvoria ochrannú bariéru. Ak máš veľmi mastnú pleť, tvoje telo môže produkovať nadmerné množstvo zmesi lipidov (molekuly podobné tuku), ktoré tvoria kožný maz. To, čo na našej pokožke nazývame „olej“, sa samozrejme skladá z viac než len kožného mazu. Obsahuje tiež zmes potu, odumretých kožných buniek a drobných čiastočiek pohybujúcich sa všade okolo teba. 

Kde sa nachádzajú mazové žľazy? 
Žľazy pokrývajú veľkú väčšinu tela. Hoci sú často zoskupené okolo vlasových folikulov, mnohé existujú nezávisle. Tvár a pokožka hlavy však obsahujú najvyššiu koncentráciu žliaz. Najmä tvár môže mať až 900 mazových žliaz na centimeter štvorcový pokožky. Dlane a chodidlá sú jediné oblasti pokožky bez akýchkoľvek žliaz. 

Každá žľaza vylučuje maz. Aby si si jasnejšie predstavila proces, mohla by si sa zamyslieť napríklad nad svojimi slznými kanálikmi a spôsobom, akým vylučujú prirodzenú vlhkosť tvojich očí. Hoci sú mazové žľazy oveľa menšie ako slzné kanáliky, fungujú podobne. 

Aký je účel kožného mazu? 
Produkcia mazu je zložitý proces, ktorému vedci stále úplne nerozumejú. Vedci však vedia, že jeho primárnou funkciou je chrániť pokožku a vlasy pred stratou vlhkosti.  

Maz a vek 
Mazové žľazy začnú produkovať maz už po narodení. Počas prvých troch až šiestich mesiacov života žľazy produkujú toľko mazu ako u dospelých. Odvtedy sa produkcia mazu spomaľuje, až kým nedosiahneme pubertu. Keď sa dostaneme do puberty, produkcia mazu sa môže zvýšiť až o 500 %. Dospievajúci muži majú tendenciu produkovať viac mazu ako ženy. To má často za následok mastnú pleť so sklonom k ​​akné. Produkcia mazu u každého človeka s vekom klesá. To často vedie k suchej, popraskanej pokožke.

Čo ešte ovplyvňuje tvorbu kožného mazu? 
Existuje množstvo liekov a ďalšie faktory, ktoré môžu spôsobiť, že tvoje mazové žľazy budú viac alebo menej aktívne. Hormonálne lieky často zvyšujú tvorbu kožného mazu. To zahŕňa testosterón, niektoré progesteróny a fenotiazín. Naopak niektoré antikoncepčné pilulky, antiandrogény a izotretinoín zvyčajne znižujú produkciu kožného mazu. Taktiež hladovanie a dlhodobá podvýživa sú spojené aj s poklesom tvorby mazu. 

Ako znížiť tvorbu kožného mazu, ak máš mastnú pleť alebo vlasy?
Kombinácia estrogénu a progestínu môže pomôcť znížiť produkciu kožného mazu. Vždy sa však treba porozprávať so svojím lekárom. Čo ti my odporúčame pri mastných stavoch pleti, je:

✔️ Umývaj si tvár. 
Ráno a pred spaním používaj jemný čistiaci prostriedok a presvedč sa, že je tvoja pokožka poriadne odlíčená od make-upu.

✔️ Používaj kvalitnú masku na tvár. 
Odporúčame ti vyskúšať perlový prášok, z ktorého si vytvoríš jednoduchú pleťovú masku. Jeho zloženie totiž dokáže absorbovať kožný maz a zanechať hebkú a vyhladenú pleť.

✔️ Vyskúšaj peeling.

Peeling zbaví tvoju pleť všetkých nečistôt a preto by si ho rozhodne mala zaradiť do svojej rutiny minimálne raz za týždeň.

✔️ Zmeň stravu. 
Existujú potraviny, ktoré môžu u niektorých ľudí zvýšiť tvorbu mazu (napr. potraviny s vysokým glykemickým indexom a mliečne výrobky). Takže, ak máš rada sladké občerstvenie, skús si ho zameniť konzumáciou čerstvého ovocia a zeleniny. 

✔️ Zachovaj pokoj. 

Stres spúšťa uvoľňovanie hormónov, najmä kortizolu, ktorý môže mať negatívne účinky na tvoju pokožku.

✔️ Porozprávaj sa s doktorom.
Snažíme sa dávať rady pre široké publikum ľudí. Ak ťa však naozaj trápi aknózna a mastná pokožka, skús zájsť za doktorom, aby ti poradil ako zatočiť práve s tvojim individuálnym problémom.

Maz je nevyhnutnou súčasťou zdravej pokožky. Hydratuje a chráni povrch takmer celého tvojho tela. Ale všetkého veľa škodí. Skús pridať do rutiny zopár našich tipov a dúfame, že sa ti tvoja pokožka za to odvďačí. ✨