Najväčšia letná akcia s kódom Perly25

Zdá sa ti, že tvoja pokožka je mdlá a suchá alebo napnutá? Môže to byť príznak dehydratácie. Nanášanie krémov, sér a iných produktov starostlivosti o pleť je dôležité pre udržanie zdravia pokožky a jej rozžiarenie, hydratácia pokožky je však kľúčom k udržaniu jej výživy. ✨

V tomto článku ti povieme, ako hydratovať pokožku a aké sú výhody hydratácie. Poďme spolu na to!

Keď počuješ slovo „hydratácia“, určite ti napadla ihneď voda. A je to správne, hydratovať pokožku znamená zvýšiť jej obsah vody. Ak je tvoja pokožka dehydrovaná, môže sa zdať šupinatá, matná a suchá. 

✅ Hydratovaná pleť je hladká, žiarivá a má rovnomerný tón. Aby si to dosiahla, musíš z času na čas uhasiť smäd svojej pokožky. 

❌ Často však máme tendenciu zamieňať si dehydrovanú pleť so suchou. Hoci sa používa ako synonymum, existuje medzi nimi základný rozdiel. 

Dehydrovaná pleť vs suchá pleť 

Dehydrovanej pleti chýba voda, zatiaľ čo suchej pleti chýba dostatočné množstvo kožného mazu. Suchá pokožka môže byť tiež dôsledkom niektorých liekov alebo chorôb. Faktory ako klíma, životný štýl, vek a produkty, ktoré na pleť používaš, môžu prispieť k zmene typu pleti. 

Príznaky suchej pokožky: 

Svrbenie 

Sčervenanie 

Šupinatá koža 

Podráždenie kože 

Príznaky dehydrovanej pokožky:

Matná/tmavo vyzerajúca pokožka 

Výrazné tmavé kruhy a tiene okolo očí 

Svrbenie 

Vzhľad jemných vrások 

Suché ústa 

Opuchnuté oči 

Zvýšená citlivosť 

Čo spôsobuje dehydrovanú pokožku? 

▪️ Extrémne teploty 

Extrémne horúce alebo nízke teploty môžu poškodiť prirodzenú bariéru tvojej pokožky. Aj keď môže byť ťažké vyhnúť sa extrémnym teplotám, obmedz vystavenie na minimum. 

▪️ Nadmerný peeling

Prílišná exfoliácia môže poškodiť prirodzenú bariéru vlhkosti pokožky. Môže to byť viac škodlivé, ak pri exfoliácii pokožky použiješ drsné abrazívne produkty.

▪️ Agresívne čistiace prostriedky 

Prípravky na starostlivosť o pleť s leptavými, škodlivými zložkami môžu poškodiť schopnosť pokožky zadržiavať vlhkosť. 

▪️ Klimatizácia 

Znížená vlhkosť v dôsledku klimatizačných jednotiek si môže vybrať daň na zdraví tvojej pokožky. Nedostatok vlhkosti poškodzuje hydratačnú bariéru pokožky, čo ju dehydruje. 

Ako hydratovať pokožku: 

1. Pi primerané množstvo vody 

Prvým krokom k hydratácii pokožky je hydratácia tela. Odporúča sa vypiť aspoň 8 pohárov vody každý deň. Tvoje telo môže vyžadovať viac v závislosti od tvojich každodenných aktivít a hmotnosti.

2. Používaj hydratačné produkty starostlivosti o pleť 

Sleduj zloženie každého produktu, ktoré si zadovážiš. Odporúčame ti produkty s kyselinou hyalurónovou, ktorá hrá dôležitú úlohu pri hydratácii pokožky a udržiavaní jej pružnosti. Vlastnosti kyseliny hyalurónovej sa dozvieš v našom staršom článku.

3. Vyhni sa veľmi horúcemu a dlhému sprchovaniu 

Akokoľvek rozporuplne to môže znieť, kúpanie dlhé hodiny môže odstrániť bariéru tvojej pokožky. To môže viesť k strate obsahu vlhkosti a potrebných olejov, ktoré môžu dehydrovať pokožku. Pri kúpaní je ideálne používať vlažnú vodu.

4. Rozmaznávaj sa pleťovými maskami 

Pleťové masky sú plné hydratačných zložiek. Začlenením hydratačnej pleťovej masky do svojej dennej rutiny starostlivosti o pleť bude tvoja pleť vlhká. Môže tiež znížiť výskyt jemných vrások a tmavých kruhov. ‍♀️

5. Použi zvlhčovač 

Zvlhčovač ovzdušia je dobré používať, keď je obsah vlhkosti vo vzduchu okolo teba nízky. To môže byť užitočné najmä počas suchých zimných mesiacov.

6. Opaľovací krém je nutnosťou

Aplikuj širokospektrálny opaľovací krém, aby si zabránila poškodeniu pokožky UVA a UVB žiarením zakaždým, keď počas dňa vyjdeš von. Vystavovanie sa slnku môže tvoju pokožku dehydrovať, v dôsledku čoho stráca vlhkosť a rozkladá kolagén a elastín, ktoré sú zodpovedné za jej pevnosť a pružnosť. To môže spôsobiť predčasné známky starnutia. Aj minimálne SPF vie tvojej pleti pomôcť vždy, keď výjdeš von.

7. Jedz potraviny bohaté na vodu 

Ovocie a zelenina nie sú len hydratačné, ale sú prospešné pre pokožku mnohými inými spôsobmi. Ovocie na báze citrusov, ako sú pomaranče a citróny, sú plné šťavy a bohaté na vitamín C, ktorý je životne dôležitý pre udržanie štruktúry pokožky. Potraviny bohaté na vitamín A a B3 sú tiež nevyhnutné na zlepšenie celkového zdravia pokožky.

8. Zníž príjem kofeínu 

Kofeín aj alkohol môžu znížiť obsah vody v pokožke. Obmedz príjem kofeínu a alkoholu na dve šálky kávy a jeden pohár vína, aby si minimalizovala ich vplyv na pokožku. ☕️

9. Pravidelne si rob píling 

Exfoliácia pokožky je dôležitá, aby si ju zbavila suchých škvŕn, odumretých buniek atď. nahromadených v dôsledku nedostatku vlhkosti. Raz za 4-5 dní si urob peeling. Nezabúdaj však, že by si sa nemala príliš exfoliovať, pretože prílišná exfoliácia môže narušiť prirodzenú kožnú bariéru, čo vedie k strate vlhkosti. ❗️

10. Hydratuj

Počas leta má tvoje telo tendenciu strácať veľa vlhkosti, a preto je dôležité hydratovať sa zvnútra. Okrem jedenia potravín bohatých na vodu a pitia dostatočného množstva vody, dbaj na to, aby si sa večer pred spaním poriadne očistila, tonizovala a zvlhčila pleť. Med je skvelý prírodný zvlhčovače, a preto ho môžeš pridať do perlového prášku Feel Pearls a vytvoriť si krásne voňajúcu a účinnú pleťovú masku.

Ktorý hydratačný krém ti odporúčame?

Hydratačný krém Feel Pearls sme namiešali tak, aby si svojej pleti dopriala tú najlepšiu starostlivosť a hydratáciu. Nájdeš v ňom okrem funkčného perlového prášku, aj už spomínanú kyselinu hyalurónovú, vitamín E, či SPF 15. 

Viac o hydratačnom kréme